Hvis du kigger godt på billedet (nederst), så er der en mærkbar forskel på de to personer. Nemlig farven på de to tandsæt. Ole Henriksens er hvide som i kridhvide (og i øvrigt ikke helt hans egne, har han betroet mig). Mine er gule takket være min mangeårige hang til for meget kaffe.
For nogle måneder siden tog jeg derfor mod til mig og bestilte tid til tandblegning hos en dygtig tandlæge på en anerkendt klinik. Noget, der krævede et 3000 kr. dybt dyk i lommen og – skulle det vise sig – en for mit vedkommende ubehagelig, dog kortvarig, isning i tænderne. Men det hjalp. Mit tandsæt er hvidt nu eller i hvert fald hvidere. Jeg har dog ikke gået med mine blegeskinner så længe, som jeg burde ifølge tandlægen, men til gengæld har jeg fundet nogle geniale tandpastaer, som varmt kan anbefales i jagten på hvide tænder.
Har du erfaringer med tandblegning? Har du gode tips, så del endelig ud her på bloggen…
SNUP TIPPET: Drop alle tanker om at købe tandblegning på nettet. Det er pengene værd at gå til en tandlæge og få den nødvendige vejledning, da der er risiko for at ætse sin emalje væk. De to konge-tandpaster er henholdsvis fra Rembrandt (www.rembrandt.com) og Swiss Dent (www.stella-life.com)




















