Dyp fingerspidserne og hold især øje med 4 farver

Written by Anette Kristine Poulsen on august 22nd, 2012

Follow my blog with Bloglovin

Add ons, special effects og nail art er efterhånden ligeså almindeligt som neglelak. Som eksempelvis klør fem her under modeugens Stina Goya show. Farverne du skal holde øje med til efteråret er bordeaux, brun, midnatsblå og grøn. Og det kommer vi meget mere tilbage til. Her får du lige et mood board fra CND.

I ØVRIGT kan det godt være, at antallet af purunge neglebloggere eksplodere ude i den vide, vilde verden. Men at lakkeri kan drage alle, beviser min veninde på 38, som mindst engang om måneden mødes med sin mor OG et fælles hof af tusindvis af lakker. Så sidder de der og nyder synet, bliver lakket til og går glade hver til sit efter nogle timer.

beautyspace on tablet beautyspace
 

3 Comments so far ↓

  1. Anette Kristine Poulsen siger:

    @ Tak for fint link, Louise.

    @ Con9, ja, lakkerierne kører jo på en hype for jeg ved snart ikke hvilket år, men husker du, at det nogensinde har været et no go? Udvalget var vel bare rødt og pink i forskellige varianter.

    Varme hilsner Anette

  2. Con9 siger:

    Lige som dig, Louise T., er jeg også vild med at eksperimentere; fint design du har linket til! :)Jeg er så vild med lakkerierne, at jeg ved, jeg bliver ved med at lakke mig til, også når det er blevet håbløst umoderne igen! 😉 Der er så mange fine designs og farvecombo’s, som bare venter på at blive afprøvet; man bliver nok aldrig færdig.. men man kan gøre et forsøg! 😉

  3. Louise T. siger:

    Hørt! Man kan blive ramt af lakkerne i enhver alder – som mig, der i 36 år ikke har skænkte spidsen af mine fingre en tanke og nu drømmer om hololakker og eksperimentere med top coats for at få dekorationerne til at holde lidt længere. Havde jeg haft negle til det, kunne jeg da god blive vildt fristet til nail arts som f.eks. denne http://nailartgallery.nailsmag.com/sarahp/photo/293841/summer-shine/tag/25487

Leave a Comment