
Jeg er vild med Aarhus…også på beauty-fronten. Ét af de steder, jeg altid tanker skønhed op er hos Naturskøn, som er ét stort lyst slaraffenland med egen behandlings-etage og et stueareal, der huser de lækreste brands. Blandt mine favoritter er prisfornuftige og økologiske UNE, hvis cremede lipglosser ikke er til at undvære (fordi man ikke får den der plasticfornemmelse). Derudover er Unes Matt Minerals Powder Foundation på mystisk vis et hit, fordi huden ikke bliver mat-mat, men bare fin og ikke-makeuppet at se på.
Ja Greenskin på Gl. Kongevej og Ndr. frihavns gade forhandler UNE. Jeg bruger flere ting derfra, bla. en hudfarvet liner på den våde kant og også deres mineral fundation (som min mor på 72 bruge rtil at dække karsprængninger og råd næse med rigtig godt resultat).
Greenskin er simpelthen en rigtig lækker butik med mange gode mærker og gode behandlinger.
Kære Pernille,
Jeg anbefaler dem, du her ser på billedet. Det er den variant, jeg ikke kan slippe.
Stor hilsen Anette
Indtil videre ejer jeg kun en fin læbestift fra UNE. Hvilken lipgloss anbefaler du – dem i tuber eller dem, der hedder “Cheery Lips Gloss”? 🙂
Kære Anette J og Mille,
Hos Renanne.dk oplyses samtlige forhandlere over hele landet. Det er virkelig gode sager til fornuftige priser. Makeupfjerneren på billedet er også værd at teste.
Stor hilsen Anette
Greenskin har i hvert fald UNE
Fås Une i Kbh?
Så fine billeder! Ved du tilfældigvis hvor jeg finder UNE i København?