Til dig der ikke vil undvære tørshampoo

Tak for alle reaktioner og ord fra i mandags. Ét er Lars Skjøths gyserhistorie af en anbefaling. Eller måske snarere en opfordring til et fravalg. Noget andet er at læse de mange gode erfaringer i kommentarfeltet. Så 1000 tak.

Hvis det skal være, og det skal det jo nogle gange, så bliver Living Proofs tørshampoo fra flere kanter fremhævet som en af de bedre af slagsen i forhold til indhold. Eksempelvis er der ikke silikonestoffer i, men dog er der parfume i. Når jeg oplever hårstylister bruge opløftende tørshampoo, så sprayer de ofte ind i håret fremfor ned på selve hårbunden, som er det sted, hårekspert Lars Skjøth er mest pernitten omkring.

SÅDAN UNDGÅR DU FRIZZ (OG HOLDER LIDT BEDRE PÅ FYLDEN): Her er et mesterligt lille tip fra dygtige Cim Mahony, som han gav mig til Børsen Weekend sidste fredag – OG som indeholder ét af mine favoritprodukter: Proteinspray fra Less is More (virker som en slags hår-foundation): ”Fordel proteinsprayen i håndklædetørt hår og lad det tørre med føn eller naturligt. Børst derefter det tørre hår med en kombineret vildsvine- og nylonbørste, der kan fordele hårbundens egne fedtstoffer til resten af håret. Tricket er at børste sammen med en anelse god hårlak”.

NB: Der var mange reaktioner på ‘Hudlægens bord’ om den hudlidelse, der rammer flest unge kvinder. Tjek endelig Saras gode erfaringer her.

VIL DU SE, HVAD IPL-BEHANDLING KAN? @beautyspace liveINSTAGRAM STORIES HER

11/02/2019
Drop tørshampoo og få mere hår
Måske lyder tørshampoo og mere søvn som gabende kedeligt. Men hvad nu, hvis gevinsten...
14/02/2019
Tillad mig at være flabet
Når jeg nu prøver at give dig noget bedre end 10 yndlingsprodukter

Kommentarer

  • @ Netty – HURRA for Purely Professional. De laver virkelig fine og gennemtænkte ting – med ro og med virkning. JA til probiotika-serum. Stor hilsen Anette

    16/02/2019
  • Netty
    REPLY

    Har lige nærlæst links i NB! om perioral dermatitis.
    Damn – må nok indse, at det har jeg også…. og sikkert pga. overforbrug af div. lækre men skrappe produkter. Så nu har jeg – forhåbentlig kun for en periode – droppet AHA og A-vitamin. Ville sætte en vrælende emoij på, hvis jeg kunne!
    Heldigvis føles Purely Professional Night behagelig – også om dagen – og gør i hvert ikke udslæt værre.
    Mon probiotika-serum kan anbefales?

    13/02/2019
  • Anette Kristine Poulsen
    REPLY

    @ Ulla, mange tak for din anbefaling. Det er i det hele taget et skønt mærke. Stor hilsen Anette

    13/02/2019
  • Ulla
    REPLY

    Og jeg kan anbefale Less is More saltvands spray som ligeledes giver både lidt hold og lidt fylde og så ser håret pænt ud

    12/02/2019

Skriv en kommentar

Din mailadresse vil ikke blive publiceret. Udfyld venligst felterne med *

Bliv en del af Beautyspace

Få evidensbaseret og ligefrem skønhedssnak: Hvad virker – og hvad gør ikke. Hver uge modtager du 2-3 aktuelle artikler med fokus på især hud. Derudover adgang til bøger og foredrag med Beautyspace-rabat, ligesom du selvfølgelig er blandt de første, der får detaljerne på den aktuelle Beautyspace boks.

Indtast din e-mail og klik "TILMELD"

Tak for din tilmelding - du er nu på listen! Tilføj gerne hello@beautyspace.dk til dine kontakter, så du er sikker på at mails ikke går i spam.