FAN ELLER FUPPET AF HYPET LAKSE-SÆD TIL HUDEN?


Du kender allerede til brug af biologisk materiale fra dyreriget i hudpleje. Lige fra snegleslim til silkeprotein og de såkaldte beef tallow-produkter.
Nu sniger det nogen kalder laksesæd sig ind på menuen. Før morgenkaffen skvulper over, eller du når at se dig selv marineret i noget, der lyder enten klamt eller ulovligt, så lad os få styr på galskaben: Der er tale om såkaldt PDRN – en ingrediens, der udvindes fra enten laksens sædceller eller milt. Så. Det er altså ikke laksesæd, der er tale om.
Selvom det kan lyde som en TikTok-prank, så kom stoffet på banen allerede i 1980’erne, hvor italienske forskere undersøgte PDRN til medicinsk brug, bl.a. sårheling. Først i 00’erne spottede Sydkorea potentialet til hudpleje, hvorefter det gik stærkt med at hælde PDRN på flaske og udbrede kendskabet. Effekten kommer vi til om to sekunder – først en forklaring på forkortelsen, som står for polydeoxyribonukleotider, der er kæder af DNA-fragmenter, som udvindes, oprenses og kemisk klargøres til bl.a. hudpleje og injektionsbehandlinger. Man skal derfor ikke selv stå og fedte med en fisk (og hvem har lyst?).
Studier viser, at effekten du kan forvente, smurt på huden, er fugtmætning, en styrket barriere og antioxidantbeskyttelse. Se bl.a. hvad den altid kritiske Paula Begoun begejstret skriver.
PDRN injiceret i huden er en anden historie – en såkaldt biostimulerende behandling, der går efter at påvirke for eksempel kollagen. Jeg talte med hudlægerne Peter Bjerring og Flemming Andersen om den injicérbare metode i fredags – og de var benhårde: ”Vi mangler data, og før vi har mere af det, arkiverer vi behandlingen under ’virker-ikke’.”
På Go’ Morgen Danmark var professor og hudlæge Jørgen Serup mildest talt også skeptisk, bl.a. fordi der endnu ikke er studier, der viser noget om langtidseffekter. I USA er behandlingen f.eks. ikke godkendt af FDA.
Det kedeligkorte svar på, om PDRN kan noget, andre ingredienser ikke kan, er nej. Men derfor behøver man ikke nødvendigvis at vende om på hælen med et duer-ikke. Som du sikkert har erfaret, er det ofte ved at kombinere skepsis og nysgerrighed, at man bliver klogere. Bl.a. læste jeg et studie, der fandt, at PDRN kombineret med C-vitamin og niacinamid kan mindske solpletter på niveau med hydroquinon – et kraftigt, receptpligtigt blegemiddel, som mange ikke tåler. Det vil jeg teste og har derfor investeret i det her PDRN-produkt.
KORT SAGT er PDRN ikke uinteressant, hvilket også er, hvad hudlæge Christina Haak nævner i artiklen om nye ingredienser. Der er selvfølgelig ikke tale om nogen tryllestavseffekt, for mirakelingredienser eksisterer ikke – heller ikke fra en laks.
MERE SERIØST BEDRE HUD i ord og på tube finder du her.
@beautyspace på INSTAGRAM

Susie
God morgen
Vil du nøjes med at pletbehandle eller kommer det på hele ansigtet?
Anette Kristine Poulsen
@ Susie, jeg er ikke god til at pletbehandle, så det bliver hele ansigtet ;o)
Maj
Jeg så godt det udmærkede indlæg i “Go´Morgen Danmark” forleden morgen, og blev som sædvanlig klogere, TAK 🙂
Anette Kristine Poulsen
@ Maj, 1000 tak fordi du kiggede med.
Anne
Hej Anette
Jeg vil gerne vide noget om det her produkt: Instant FIRMx Eye Temporary Eye Tightener Easy-Wear Formula. Jeg har set det på instagram, og det ligner et mirakelprodukt, så jeg bliver selvfølgelig lidt skeptisk. Hvad siger du til det?
Kh Anne
Anette Kristine Poulsen
@ Anne, du kender formentlig min holdning til øjencremer, og hvis ikke finder du mere information her på Beautyspace, og meget mere i bogen Bedre hud med årene, udgivet på Politikens Forlag.
Når det er sagt, så bliver der i visse af de her “tightener” produkter brugt noget der minder om flydende pergamentpapir ;o) Det føles ikke rart og ser heller ikke rart ud. Jeg kender ikke det specifikke produkt, du nævner.
Marianne
Produktet kan bruges andre steder end under øjne – fx på halsen – det virker som et quickfix med en holdbarhed på ca. 4 timer. Jeg kunne nu godt tænke mig at prøve det alligevel efter at have set Angies video på YouTube-kanalen Hot and Flashy 🙂
Anette Kristine Poulsen
@ Marianne, jeg venter i spænding på din vurdering. Lov mig at melde ind. Stor tak.
Cecilie
Hej Anette,
Hvordan vil du inkorporere lakse serummet i din hudpleje? Morgen eller aften og efter/inden hvad?
Mvh. Cecilie
Anette Kristine Poulsen
@ Cecilie, jeg kan godt forstå, at du spørger. Jeg vil gøre det om morgenen. Som det første (blande med et C-vitaminserum) og så toppe med Ansigtsbeskyttelsen 2.0, der indeholder en god mængde niacinamid.
Mariannegylding
“Fedte med en fisk” åh Anette, du kan da også få det sagt 😂😂 nu har jeg mærkelige billeder i mit hoved.
Rigtig god dag 🍂🍁
Anette Kristine Poulsen
@ Marianne, så skal du virkelig være glad for at jeg ikke nedfældede min første indskydelse: at man ikke skal stå og gnide sig med en fisk. Jeg rettede. Trods alt.
Kath
🙂