Nekrologen over rynker skyldes 2 ting, vi er blevet bedre til
Lyt til dagens artikel her:
Er det slut med rynker? Ja faktisk. I hvert fald for nogle af os. Det interessante er, at en biolog og en hudlæge er uenige om hvorfor.
Jeg vil ikke sige noget grimt om rynker. Ikke bagtale dem. Og da slet ikke, når nogen ligefrem mangler dem, rynkerne. Det sidste gik op for mig for mig, da en ven havde set tv-serien ’The Undoing’ på streamingtjenesten HBO og harcelerede over manglende troværdighed hos den ene af hovedpersonerne. ”Det virker falsk, når al karakter er blæst ad helvede til og erstattet med en glat ballon. Jeg tror ikke på vedkommende.”
Ro på, tænkte jeg. Folk er heldigvis herre over eget ansigt. Og andre kan vel se væk, hvis de ikke er til balloner. Men det fik mig til at tænke på, at vi ikke rigtig taler om rynker længere. Og vi ved alle sammen, at vi ved Gud har talt meget om dem. Så meget, at butikkerne havde hyldemetervis af det, der blev kaldt rynkecremer (helt gak selvfølgelig, fordi det lyder som cremer, der giver rynker) og stimevis af kosttilskud, behandlinger og injektioner med anti-rynke foran.
Men hvorfor går vi ikke så meget op i dem mere? Har de fået mere fred som følge af den øgede kropspositivisme i samfundet? Er vi blevet dybere mennesker, der lever i større accept af vores krop og ikke lader os påvirke af noget så overfladisk og uundgåeligt som rynker? Eller er svaret lavpraktisk: At vi i dag ved meget mere om, hvordan rynker bliver glattet ud, så de ikke længere fylder så meget, hverken fysisk eller i tankerne?
Hudlægen mener, vi gør noget anderledes og bedre i dag i forhold til tidligere, og det handler kapitel to om i Bedre hud med årene – Videnskabens opskrift på en friskere og pænere hud. To af de vigtigste (og mest veldokumenterede) hudplejegreb, vi har mere styr på i dag end tidligere, er solfaktor om dagen og A-vitamin om natten.
Biologen mener, at nekrologen skyldes et anderledes fokus, som dog, sjovt nok, er generationsbestemt.
TAG MONICA KROG-MEYERS LILLE-SMIL FIF: Jeg var med i en radioudsendelse i sidste uge, hvor tidligere radiovært Monica Krog-Meyer havde et sjovt fif. Hun er ligeglad med sine rynker (sagde hun), men vil ikke se sur ud, så derfor har hun opfundet begrebet lille-smil, som er den positur, hun holder ansigtet i, når hun er ude. En slags modgift til surmunden.
INDHOLDET i BEDRE HUD MED ÅRENE er fordelt på 18 kapitler. Bl.a.:
- Alder har for pokker aldrig været nogens hudtype. Heller ikke din
- Husk halsen. Den husker stensikkert dig
- Det rene vanvid. Rens mindre – få mere, og jo, for nogle er effekten som at få et ekstra fugtserum foræret
- Den bedste øjencreme er en bestemt indholds-trio. Tilpas vigtig til, at du ikke vil købe den i 15 ml tuber
- Hack din hud friskere med faste (heldigvis noget rarere end det lyder)
- Muligvis det tætteste du kommer på sandheden om kollagen
- Hudpleje-GPS til solpletter, forstyrrede porer, sart og rødmeramt hud
- Sådan påvirker kuldebadning og motion din hud
- Vind over zombieceller og andre kollagenfjender
- Hudens SOS-nummer, når overgangshormonerne raser
- 5 ting, vi skal stoppe med at gøre. Helst i dag – for hudens skyld
- ”I’ll have what she is having” – da Salli blev stram med strøm
DER ER 73 PERSONER I KØ på Københavns hovedbibliotek. Derfor er der 20 HUDKÆRLIGE PROCENT på bogen, når du bestiller den direkte til din postkasse. Den kan jo fint deles (eller du kan være heldig ikke at bo i København biblioteksmæssigt).
@beautyspace på INSTAGRAM
FOTO JENS PETER ENGEDAL
Daniella
Hej Anette. Hvilken af dine bøger vil du anbefale til mig? Jeg er 38 år og har ikke de store problemer med min hud, døjer dog lidt med pigmentforandringer på overlæben. Hvilken af dine to bøger giver mest mening ift. min hud og alder? Mvh
Anette Kristine Poulsen
@ Daniella, jeg vil klart anbefale dig BEDRE HUD MED ÅRENE, som billigst finder her:
https://www.saxo.com/dk/bedre-hud-med-aarene_bog_9788740080148
Daniella
Tusind tak for svar 🙂
Lene Holm Lauritsen
Jeg har lige købt A-vitamincremen, og er i tvivl om, om den er tænkt til at skulle ‘stå alene’ som natcreme?
Anette Kristine Poulsen
@ Lene, det er godt, du spørger. Læs endelig det lille instrukskort. Du kan sagtens bruge et tyndt lag fugtserum under.
Daniella
Hej Anette. Hvilken af dine bøger vil du anbefale? Jeg er 38 år og har ikke de store problemer med min hud, døjer dog lidt med pigmentforandringer på overlæben. Hvor får jeg de bedste råd ift. min hud og alder? Mvh
Anette Kristine Poulsen
@ Daniella, helt klart:
https://www.saxo.com/dk/bedre-hud-med-aarene_bog_9788740080148
Tina
Åh, pokker tage mine rynker! 😀 Men jeg VIL ikke have noget sprøjtet ind i huden. Har uventet fået en A-vitamincreme i gave, så nu lysner det måske
Anette Kristine Poulsen
@Tina, håber du bliver glad for A-vitamin.
amaja
jeg sidder og ser længsesfuldt på at jeg kunne lære at danse sving, men for gammel så alder er alder ligesom med rynker ,jeg kan ikke under nogen omstændigheder sige at jeg er pæn med rynker
Anette Kristine Poulsen
@ Amaja, tak for dit indspark.
Anette
Superfedt med kapitel-oversigt. Jeg overvejer det godt nok meget kraftigt p.t, selvom jeg også har adgang til den både som ebog og lydbog. Papir og en fysisk bog er bare noget andet, yes? 😉
Anette Kristine Poulsen
@ Anette, det er i hvert fald lettere at slå op i.
Sanne
Jeg glæder mig til at fordybe mig i din nyeste bog.
Rigtig go’ dag, smukke. ♥
Anette Kristine Poulsen
@ Sanne, spændt på, hvad du synes.